راز بزرگ کلیسای مشهور پاریس پس از آتش‌سوزی آشکار شد

0 0
Read Time:2 Minute, 31 Second

غزل زیاری- در سال ۲۰۱۹ آتش سوزی کلیسای نوتردام پاریس خسارات زیادی به این بنای تاریخی وارد کرد. البته این فاجعه به محققان این فرصت را داد تا معماری این بنا را بهتر از گذشته بررسی کنند.

چند ماه پس از کنترل آتش، محققان دریافتند که سنگ های به کار رفته در ساخت این کلیسای جامع که به سبک گوتیک ساخته شده بود، با استفاده از براکت های آهنی به هم متصل شده اند. طبق گزارشی که در مجله PLOS One منتشر شده است، این تکنیکی است که قبلاً برای هیچ ساختمانی در این بازه زمانی گزارش نشده است.

ساخت کلیسای نوتردام در چند مرحله انجام شد که در آغاز قرن دوازدهم شروع شد و سیصد سال ادامه یافت.

ماکسیم لاریتیه، استاد بخش تاریخ دانشگاه پاریس، در این باره گفت: «کلیسای جامع نوتردام اولین ساختمان از نوع خود است که در آن چیزی شبیه به این را می بینیم. این نشان می‌دهد که سازندگان در این دوره سعی داشتند اشکال جدیدی از ساخت و ساز را تجربه کنند.»

لاریتیر و اعضای تیمش دوازده نمونه از براکت‌های آهنی را که حدود 50 سانتی‌متر طول داشتند و بخشی از اسکلت آهنی بودند که ساختمان را نگه می‌داشتند، بررسی کردند.

notre-dame-cathedral.jpg

از این براکت ها به عنوان تقویت کننده سنگ تراشی کلیسای جامع پاریس استفاده می شد که طاق های بزرگ در شبستان برج های دوقلوی 69 متری ساختمان را در کنار هم نگه می داشت. بر اساس این بررسی، اگر از این بست های آهنی استفاده نمی شد، ساخت این شاهکار معماری در سال 1160 غیرممکن بود.

لاریتیر ادامه داد: وقتی درباره کلیساهای سبک گوتیک این دوره تحقیق کردیم، متوجه شدیم که در ساخت هیچ یک از آنها از آهن استفاده نشده است. ما معتقدیم که این بادبندها امکان ساخت این سازه را تا این ارتفاع خارق‌العاده برای سازندگان فراهم کرده است.»

وی در ادامه گفت: محققان رادیوکربن این براکت‌های آهنی را تاریخ‌گذاری کرده‌اند و متوجه شده‌اند که در مراحل اولیه ساخت از آن‌ها استفاده می‌شده است. این نشان می دهد که این براکت ها همزمان با تراش سنگ های ساختمانی در حدود سال 1160 تولید شده اند.

بیشتر بخوانید:

با این حال، لاریتیر خاطرنشان کرد که برای کشف منشاء دقیق این آهن‌ها به تجزیه و تحلیل بیشتری نیاز است. وی ادامه داد: تلاش می کنیم ببینیم این براکت ها از آهن منطقه بوده یا از راه دور آمده است. در عین حال، به نظر می رسد بسته به اینکه این کلیسا در قرن 12 یا 13 ساخته شده باشد، از معادن مختلفی برای تامین این مواد استفاده شده است. می دانیم که اسقف کلیسا در اواخر قرن دوازدهم درگذشت. بنابراین ممکن است در سال‌های پس از آن از منابع جدید معادن استفاده شود. در یکی دو سال آینده بیشتر در مورد آن خواهیم دانست.”

به گزارش آسوشیتدپرس، در چهار سالی که از آتش سوزی کلیسای نوتردام می گذرد، این بنای تاریخی تحت بازسازی قرار گرفته و قرار است در دسامبر 2024 درهای خود را به روی بازدیدکنندگان باز کند.

منبع: livescience

5858

1680045191

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top