پیروزی‌های محیط زیستی در سال ۱۴۰۱

0 0
Read Time:6 Minute, 9 Second

امروزه اگر درختی در گوشه ای از کشور به طور غیرقانونی قطع شود یا معدنی به روستا یا زیستگاه حیات وحش آسیب برساند یا فاضلاب وارد رودخانه شود یا فعالیت مخرب دیگری انجام شود، حداقل در فضای مجازی و البته. در بسیاری از موارد در مطبوعات و رسانه های جریان اصلی با واکنش عمومی مواجه شده است. این حساسیت جهانی، بزرگترین دستاورد چند دهه فعالیت دوستداران طبیعت کشور است. اگر می بینیم که شاخص های پایداری سرزمینمان رو به کاهش است، نباید فکر کنیم که تلاش برای حفاظت از میراث طبیعی کشور بی نتیجه است، بلکه باید در نظر داشته باشیم که در غیاب فعالان محیط زیست و فعالان رسانه ای، وضعیت ممکن است بسیار بدتر از اینها باشد. همچنین لازم است بدانید که کار تخریب زمین اگرچه در ایران با نرخی بالاتر از میانگین جهانی انجام می شود، اما محدود به کشور ما و در دنیایی که «سرمایه» حاکم است و افزایش مستمر آن است، نیست. تولید و سود به امری مقدس تبدیل شده است، گسترده است.

راه طولانی و دشواری در پیش روی بشر است تا به طور جدی و مؤثر زمین را از خود تخریبی و آلودگی نجات دهد، اما هر روز میلیون ها نفر با پشتکار فراوان در این راه گام برمی دارند. موارد متعددی که در ادامه به آنها اشاره می کنم، نمونه هایی از پیروزی تلاش های زیست محیطی ایران در برابر سودجویانی است که علاقه ای به حفظ شکوه طبیعی این سیاره زیبا ندارند و به فکر منافع نسل های آینده هستند.

توقف ساخت و ساز در میانکالا؛ در فروردین 1401 جامعه محیط زیست از شنیدن خبر شروع تجاوز گسترده به علفزار حسین آباد در نزدیکی تالاب میانکالا شوکه شد. در بیستم اسفند 1400، وحیدی، وزیر کشور، ساخت مجتمع پتروشیمی مازندران را زیر پا گذاشت. ساخت این مجموعه بر خلاف اصول حفاظت از تالاب ها و تعهدات قانونی سازمان حفاظت محیط زیست و معاهدات بین المللی که ایران عضویت آن را دارد، با تصویب هیئت وزیران در تاریخ 1397/03/07 که به تصویب رسید. استقرار صنایع شیمیایی در استان های گیلان، مازندران و گلستان به جز دو شهر صنعتی لوشان (گیلان) و مراوه (گلستان) در تضاد بود. پیگردهای پرانگیزه فعالان محیط زیست، دخالت جدی سازمان حفاظت محیط زیست و فراکسیون محیط زیست مجلس و معاون حقوقی رئیس جمهور در این موضوع و همچنین بازتاب گسترده این تخلف در فضای مجازی و رسانه ای منجر به تعلیق پروژه توسط دستگاه قضایی

مهر کارخانه مخمر ناغان; این کارخانه در شهر کیار استان چهارمحال و بختیاری فاضلاب تصفیه نشده را به رودخانه تخلیه می کرد. با شکایت اداره محیط زیست و پیگیری مردم، در تیرماه کارخانه با دستور دادستانی مبنی بر راه اندازی مجدد عملیات پس از نصب سیستم تصفیه فاضلاب (یا انتقال کارخانه به مکان دیگری) پلمب شد.

مدارک تامین تالاب را از وزارت نیرو می گیرد. وزارت نیرو در اجرای طرح کاداستر (شناسایی و صدور سند کلیه اراضی کشور) مدعی مالکیت بر بستر رودخانه ها و تالاب های کشور شده است. سازمان ثبت اسناد و املاک نیز در فرآیندی مستعد خطا، تعدادی تالاب را به نام وزارت نیرو صادر کرد. فعالان محیط زیست بر اساس اصول کلی حفاظت از میراث مشترک ملی و ماده 1 قانون ملی شدن جنگل ها و سایر قوانین معتقدند تنها سازمان جنگل ها و مراتع به نمایندگی از دولت متولی این منابع است که متعلق به ملت است. . پیگیری های فراکسیون مردم و محیط زیست مجلس به نتیجه رسید و معاون املاک و کاداستر سازمان ثبت اسناد دستور داد سند تالاب فقط به نام سازمان جنگل ها و مراتع صادر شود.

کاهش آتش سوزی جنگل ها و مراتع؛ اگرچه سال 1401 سال بسیار خشک و با بارندگی کم بود، اما تعداد و مقیاس آتش سوزی در مناطق طبیعی بسیار کمتر از سال های قبل بود. به عنوان مثال به گفته مسئولان تعداد آتش سوزی در جنگل های غرب مازندران نسبت به هزار و 400 مورد 80 درصد کاهش داشته است که دلیل این کاهش تا حد زیادی افزایش آگاهی و حساسیت مردم و تجهیز عوامل و گروه های خودجوش بوده است. تجهیزات آتش نشانی

طرح شکایت از متخلفان در زمینه کاهش آلودگی هوا؛ در آذرماه، سمیا رفیعی، نماینده تهران و رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس گفت که پرونده کامل تشکیل شده و در اختیار دادستان کل کشور قرار گرفته است.

موضوع حیوانات ولگرد; تغذیه سازماندهی شده حیوانات ولگرد که گاه به اشتباه و به صورت زیرکانه «حفاظت از حیوانات» تلقی می شود، منجر به افزایش بی سابقه سگ و گربه در محیط طبیعی و فضای عمومی مناطق پرجمعیت شده است. این افزایش تهدیدی جدی برای سلامت عمومی و حیات وحش و سوء استفاده از همان سگ‌ها و گربه‌هایی است که در حال افزایش و محکوم به زندگی در شرایط سخت کوچه‌ها و خیابان‌ها یا کوه‌ها و دشت‌ها هستند. از این رو تعدادی از کارشناسان و فعالان محیط زیست با جدیت خود را از خطرات کترینگ مطلع کردند و شروع به شکایت حقوقی از چند نفر از کترینگ های حرفه ای کردند. همه این موارد باعث شده است که بسیاری از مردم به تفاوت بین حمایت اساسی حیوانات و “پرورش ولگرد” آگاه شوند.

تاریخچه سد چمشیر; این سد بر روی رودخانه زهرا در مرز استان کهکیلویه و بویراحمد با استان بوشهر ساخته شده است. جمع کثیری از کارشناسان و فعالان محیط زیست و آب اعلام کرده اند که پرکردن مخزن این سد به دلیل “شوری” رودخانه زهرا و وجود لایه های نمکی در مخزن منجر به شور شدن کامل آب رودخانه می شود. همچنین در مورد تخریب پوشش جنگلی رودخانه مرزی بر اثر غرق شدن در مخزن سد و همچنین آثار مخرب آب شوری که در پایین دست سد جاری می شود، مطالب زیادی نوشته شده است. نتیجه این شد که رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، مدیرکل ارزیابی اثرات زیست محیطی سازمان، رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس و مرکز پژوهش های مجلس به شدت با آبگیری سد چمشیر (حداکثر در سال گذشته) مخالفت کردند. 1401 و قبل از تحقیقات بیشتر). البته وزارت نیرو در اقدامی غیراصولی و غیرقانونی از اواخر دی ماه (!) برداشت آب را آغاز کرد، اما امضای هزاران نفر در خواست جلوگیری از برداشت آب، همسویی محیط بانان در … کشور با فعالان مردمی و بی اعتبار ساختن ادعای سدسازان نویدبخش آینده ای بهتر برای رودخانه های کشور است.

یوز در آواز و در جمع; یوزپلنگ آسیایی که امروزه فقط در ایران تعداد بسیار کمی دارد به نمادی از محیط زیست کشور تبدیل شده است. داستان “پیروز” توله ای که در اسارت به دنیا آمد و چند ماه زنده ماند و گنجاندن آن در یک آهنگ اجتماعی که میلیون ها بار شنیده شد و شهرت جهانی پیدا کرد، داستان گسترش فرهنگ عشق به حیات وحش بود. و گسترش آن در فضای اجتماعی.

دفع کمتر زباله؛ این روزها در مقایسه با سال‌های گذشته، در مسیرهای پیاده‌روی و طبیعت، خیابان‌ها و جاده‌ها و مکان‌هایی که مردم برای تفریح ​​به آنجا می‌روند، زباله‌ها بسیار کمتر است. ترویج فرهنگ حفاظت از محیط زیست و اجرای برنامه های پاکسازی کوه ها و دشت ها از عوامل مهم رسیدن به این وضعیت است و مشخص است که هر سال بهتر می شویم.

مطالبه گری موضوع دفع زباله در سراوان گیلان؛ پخش فیلم و عکس از محل دفن زباله سراوان و انتشار یادداشت هایی در این زمینه باعث شد تا وزارت کشور وارد مشکل شود و جلسات مشترکی با استانداری گیلان و شهرداری رشت و پیمانکاران به منظور یافتن راه های اصلی مدیریت برگزار کند. زباله های این منطقه

* فعال محیط زیست

4747

1680069838

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top