«شیوه» ای برای شنیدن صدای مخالف/ راهکار منتقدان وضع موجود برای بازگشت آرامش به کشور چه بود؟

0 0
Read Time:5 Minute, 55 Second

گروه سیاسی: برنامه «شیوه» با اجرای عط الله بغدالی ابتدا هر شب و سپس شب ها پخش می شد و توانست در حوادث پس از درگذشت مهسا امینی به محلی برای گفت و گوی بسیاری از مسائل اساسی جامعه تبدیل شود. برخی از موضوعات ابتدا در تلویزیون مطرح شد و مورد تحلیل و نقد قرار گرفت. حتی برخی از مهمانان این برنامه پس از سال ها به تلویزیون آمدند و این برنامه در مدت دو ماه پخش خود توانست محل کنش و واکنش فرهنگیان و اساتید دانشگاه باشد.

در این برنامه مناظره دو نفر از جمله بیژن عبدالکریمی و شهریار زرشناس، محمد فضلی و سعید حاجی ناصری، تاکی آزاد آرامکی و ابراهیم فیاض، سعید شریعتی و جلیل محبی، احمد زیدآبادی و محمدصادق کوشکی، محمد کوچانی و قاسم روانبخش و تعدادی دیگر از فعالان و شخصیت های سیاسی معتقد بودند که بررسی نظرات این نخبگان می تواند چشم اندازی از راه حل های موجود برای تثبیت صلح در کشور به ارمغان آورد.

جای خالی طبقه متوسط ​​در رویدادهای پس از مهسا امینی

یکی از مناظره های نادری که در همین برنامه پخش شد، بین تقی آزادارمکی جامعه شناس و ابراهیم فیاض جامعه شناس بود. تقی آزاد آرامکی با انتقاد از رفتار گشت ارشاد در برنامه شیولا گفت: مشکل اینجاست که جمهوری اسلامی تنهایی را ترویج می کند! سر جامعه را به نام بورژوازی بریدند. جامعه ای که از نظر اقتصادی محروم است، طبقه متوسط ​​شروع به تراشیدن سر می کند. جامعه صاحب فرهنگی ندارد! در بحران ها این طبقه متوسط ​​است که باید واسطه شود. اما اینطور نیست، ما آن را قانونی نکرده ایم. الان هنرمند، عکاس، روزنامه نگار و… که قرار است از جامعه محافظت کنند کجاست؟ سپس باید پلیس را به آرامش دعوت کنیم و خشونت ادامه دارد.»

ضرورت شناخت جامعه امروز ایران

در مناظره ای دیگر در همین برنامه، محمد فاضلی، جامعه شناس و استاد دانشگاه نیز به ریشه های اعتراضات اخیر پرداخت و گفت: جامعه ایران به خاطر اتفاقی که برای خانم مهسا امینی افتاد، بسیار غمگین و ملتهب است. وضعیت جامعه ایران تنها 14 درصد در سال های قبل از انقلاب متولد شده اند، 86 درصد متولدین بعد از انقلاب هستند. این جامعه گسترش یافت، بالغ شد و تربیت شد. این جامعه از عوارضی رنج می‌برد. نرخ بیکاری حتی با نرخ مشارکت پایین بسیار بالاست. بیکاری به شکل نابرابری بین زن و مرد تقسیم می شود. مردان پنج برابر بیشتر از زنان شلوغ هستند! بیکاری زنان 13 درصد، بیکاری مردان 7.2 درصد است. در میان جوانان 18 تا 35 ساله، نرخ بیکاری برای مردان 13.8٪ و برای زنان – 28.3٪ است. جوانان 18 تا 35 ساله دو برابر بیکار هستند! تعداد دانش آموزان دختر 20000 بیشتر از پسر است، تعداد زنان بیشتری دانشجو شده اند. اما بیکاری آنها دو برابر است. مشارکت اقتصادی آنها یک پنجم است. طبیعتاً من هم مانند زنان به این می‌گویم تبعیض ساختاری علیه زنان.

شبیه چه چیزی بود

سعید شریعتی، فعال سیاسی اصلاح طلب، در یکی دیگر از برنامه های شیوه گفت: «دولت مطلقه به خود اجازه می دهد که سبک زندگی یکسانی را به مردم تحمیل کند. آنها حتی اتاق خواب مردم را قلمرو خود می دانند و می گویند ما تصمیم می گیریم شما چند فرزند داشته باشید. جلیل محبی هم معتقد است که «آمریکا کار درستی می کند، هرجا به نتیجه می رسد خیلی بدتر از ما عمل می کند». شما می گویید جمهوری اسلامی در اتاق خواب مردم کار می کند. دوستان خود شما در این مورد قانونی تصویب کردند.

شبیه چه چیزی بود

لزوم تغییر تعریف امنیت ملی بر اساس نظر مردم

مناظره احمد زیدآبادی و محمدصادق کوشکی نیز با تاکید بر استقلال کشور پیگیری شد. زیدآبادی در این مناظره گفت: تعیین کننده منافع و امنیت ملی هر کشور کیست؟ تا زمانی که پاسخ داده نشود، بقیه بحث بهتر است. وقتی از منافع صحبت می کنیم، در واقع در مورد یک هرم صحبت می کنیم. اولویت های. اولویت ها توسط افراد تعیین می شود. شاید مردم حیثیت می خواهند، منافع اقتصادی می خواهند. وقتی منافع امنیت ملی مطرح می شود، به دموکراسی مربوط می شود. «بسیاری از روشنفکران اصلاً نمی توانند صحبت کنند. محمدصادق کوشکی نیز معتقد است: «امید نسلی که آقای زیدآبادی در میان آنهاست و مانع استقلال اقتصادی و فرهنگی ما می شود، کسانی هستند که می گویند ما هم مثل عربستان هستیم، نفت بفروشیم و هر چه نیاز داریم از آن بیاوریم. آمریکا و اروپا.”

شبیه چه چیزی بود

پیشنهادهایی برای تقویت سرمایه اجتماعی

مناظره محمد کوچانی با حجت الاسلام روانبخش، از اعضای جبهه پایداری، پس از بحث درباره چرایی تشویق خشونت در جامعه، پیشنهاداتی را به کوچانی ارائه داد. وی در پایان برنامه گفت: بر اساس اصل 177 قانون اساسی جمهوری سوم را تأسیس کنیم و سپس هفت پیشنهاد ارائه کرد:

1. دستگاه قضایی باید با حضور هیئت منصفه ای مرکب از «انجمن خبرنگاران، کانون وکلای دادگستری و سازمان نظام پزشکی» به تخلفات پلیس در پرونده فوت مهسا امینی رسیدگی کند.

2. ساختن یک مستند 15 دقیقه ای از هر یک از کشته شدگان در آن مدت و پخش آن از تلویزیون.

3. مطبوعات با دولت تعامل دارند/بازگرداندن قدرت به مطبوعات

4. احیای برجام/مردم می دانند که کشور بین سال های 1992 تا 1997 در مسیر درستی بوده است/امروز طوری رفتار می کنند که گویی آقای رئیسی اجلاس شانگهای را باز کرده است/این تحریف تاریخ است.

5. صدا و سیمای دولتی کار نمی کند/ طبق قانون جمهوری اسلامی باید شبکه خصوصی داشته باشیم.

6. به چهار منطقه بلوچستان، خوزستان، آذربایجان و کردستان توجه ویژه داشته باشید/ به آقای مولوی عبدالحمید نسپارید/ آقای مولوی عبدالحمید از آقای رئیسی و پیروزی طالبان در افغانستان حمایت کرد.

7. جمهوری اسلامی دارای سه سند قانون اساسی است/ هر کدام از این قوانین اساسی بیانگر نظر این نسل است.

شبیه چه چیزی بود

تجربه موفق «شیوه» در حل مشکلات کشور

تجربه ثابت کرده است که صداوسیما هر زمان که مناظره و میزگردهایی با چالش های مختلف تولید و پخش می کند، موفق به جذب مخاطب می شود. این تداعی ها حتی اگر در قالب اظهار نظرهای منفی درباره یک برنامه یا رویکرد رسانه ای باشد، بهتر از بی تفاوتی یا بی توجهی صرف است.

برنامه تلویزیونی «شیوه» که عمدتاً به بررسی موضوعات سیاسی و اجتماعی می پردازد، هم روی آنتن و هم با تماشای ویدیوهای منتخب منتشر شده در فضای مجازی توانسته دیدگاه های مختلفی را به خود جلب کند. این برنامه با دعوت از پژوهشگران حوزه های مختلف، در موضوعات مختلف از فلسفه گرفته تا زنان، سعی دارد به مسائل روز از منظری متفاوت با برنامه های مرسوم آن سال ها از جمله بحث «گشت هدف» نگاه کند.

در این میان برخی معتقدند تجربه نشان می‌دهد وقتی صدا و سیما در مورد چالش‌های مختلف مناظره و میزگرد تولید و پخش می‌کند، موفق به جذب مخاطب می‌شود. این مشارکت ها زمانی به نقطه موفقیت برنامه تبدیل می شود که صداوسیما در سیاست خود «مشکل محوری» را به استراتژی اصلی در برنامه های گفت و گو محور تبدیل کند و راه حل مشکلات کشور را از گفت وگوی نخبگان با طیف های مختلف استخراج کند. دیدگاه ها و نظرات..

امیدواریم سیاستمداران اصلی سازمان صدا و سیما با درک شرایط و تحولات موجود گام های اساسی برای تحول سازمان صدا و سیما در سال 1402 بردارند.

1680166197

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top