عکس| اگر تهران هستید سفر یک روزه به روستایی با کوه‌های عروسکی در انتظار شماست

0 0
Read Time:3 Minute, 46 Second

یکی از روستاهای گردشگری که در نزدیکی تهران قرار دارد، روستایی است که به خاطر کوه های عروسکی اش معروف است. روستایی در حدود ۲۳۰ کیلومتری تهران اما در استان قزوین (کمتر از چهار ساعت). گردشگرانی که می خواهند در طول تعطیلات خود از روستاهای نمونه گردشگری دیدن کنند، این منطقه را به دلیل محیط سبز و بکر و جاذبه های پنهان آن انتخاب می کنند.

روستای نمونه گردشگری «اندج» دارای صخره های تراشیده شده و فرش معروف اندج است. این روستا چندی پیش از سوی وزیر میراث فرهنگی و وزیر کشور به عنوان یکی از روستاهای صنایع دستی لوح اعطا شد و نام آن رسما به عنوان روستای صنایع دستی کشور شناخته شد. اما حالا ببینیم این روستا چه دیدنی هایی دارد.

عکس اگر در تهران هستید یک سفر یک روزه به روستای کوهستانی عروسکی در انتظار شماست

انداج کجاست

در 80 کیلومتری قزوین تا شهر معلم کلایه، زمین های کشاورزی زیادی را در کنار رودخانه اندج خواهید دید. روستاها و زمین های کشاورزی زیادی در کنار رودخانه ایجاد شد. قدمت برخی از این روستاها به دوران قبل از اسلام می رسد و خانه های آنها با سنگ های ریز و درشت اطراف رودخانه ساخته شده است.

این محل که به اندج معروف است دو قرن پیش به روستا تبدیل شده است. در این حوالی بقایای قلعه ای را نیز می توان یافت که با سنگ و ساروج ساخته شده است که نشان می دهد روستای اندج یا فرندج یا فرندج قدمتی بسیار قدیمی دارد.

آنژی هایی که به زبان تاتی صحبت می کنند. آنها عمدتاً به کشاورزی، دامداری و زنبورداری مشغول هستند. اما در میان باغ های عظیم آنها می توانید برنج، گندم، جو و یونجه را نیز ببینید. در فصل تابستان آلو، آلبالو، آلبالو، گردو، سیب و گلابی به وفور به نمایش گذاشته می شود و بسیاری از آنها توسط گردشگران خریداری می شود. اما قدم زدن در بافت تاریخی اندج نیز لذتی وصف ناپذیر است.

خانه های آنها از گل و چوب و سنگ ساخته شده است. یکی از این بناهای چوبی قدیمی نیز مرمت شده است و برای بوم گردی استفاده می شود تا گردشگران روستا اگر به هتل های اطراف رفتند و جایی پیدا نکردند می توانند در این خانه های قدیمی اقامت کنند.با بافت تاریخی قدیمی آن آشنا شوید. دهکده.

عکس اگر در تهران هستید یک سفر یک روزه به روستای کوهستانی عروسکی در انتظار شماست

سنگ های درجه بندی شده

وقتی آب و هوای این روستا و اطراف آن تا این حد مساعد است، طبیعی است که در طبیعت بکر آن گیاهان دارویی، شفابخش و زیبا پیدا کنیم. از این رو از نظر وجود داروهای گیاهی این روستا از جایگاه ویژه ای برخوردار است و هرکس این گیاهان را به خوبی بشناسد در طبیعت به دنبال آن می گردد.

اما جدای از همه این جاذبه ها، آنچه این روستا را به عنوان منطقه ای نمونه معرفی می کند، دره و صخره های آن در شمال شرقی الموت است که به همین دلیل صخره های آن به شماره 382 در فهرست میراث طبیعی کشور به ثبت رسیده است. صخره هایی که در مجاورت قلعه حسن صباح و دریاچه اعوان قرار دارند، این صخره ها در کنار آرامش رودخانه چهره زیبایی به روستا بخشیده است. صخره هایی که سوراخ های بزرگی دارند و از دور زیباتر به نظر می رسند.

این منطقه برای سکونت انسان مناسب است، به طوری که در دل یکی از صخره ها خانه ای تمام عیار بریده شده است که به نظر می رسد در گذشته فاصله کمتری با زمین داشته است، اما امروزه به دلیل فرسایش خاک. ، بدون نردبان و امکانات لازم امکان ورود وجود ندارد.

عکس اگر در تهران هستید یک سفر یک روزه به روستای کوهستانی عروسکی در انتظار شماست

صنایع دستی روستایی

اهالی هندای از قدیم الایام در روستا سبد و نمد بافی می کردند و فرش هندایی با طرح خاص خود نه تنها از قدیم الایام شهرت داشته، بلکه اکنون شهرت جهانی دارد.

فرش اندج یکی از صنایع خاص الموت است. یکی از ویژگی های منحصر به فرد آن طرح، رنگ و طرح بدون کارت است که هر بافنده به صورت ذهنی ایجاد می کند.

میتبی مظفری از اهالی روستای اندج است که درباره جاذبه های روستای اندج گفت: روستای اندج دارای 5 اثر ثبت ملی است که می توان به صخره های اندج، خانه اربابی، گورستان تاریخی نوبند، سرو غذاهای محلی و فرش اندج نسبت داد.

دهیار روستای اندج می گوید: آخرین اثری که در سال 1400 پس از دو سال تلاش موفق به ثبت نام شدیم گلیم اندیج بود و خوشبختانه این روستا را به عنوان اولین روستای ملی استان و به عنوان دهکده ملی گلیم الموت ثبت کردیم.

بیشتر بخوانید:

عکس اگر در تهران هستید سفر یک روزه به این روستا را از دست ندهید

عکس آیا داستان ننه باگو حقیقت دارد؟/ دهکده ای بکر در قلب محبوب ترین جزیره ایران

4747

1680139796

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top