نقاشی زیبای آسمان پس از طوفان سهمگین خورشیدی/ عکس

0 0
Read Time:2 Minute, 12 Second

پریسا عباسی– طوفان ژئومغناطیسی قوی که از یکی از سوراخ های بزرگ تاج خورشید فوران کرد، اختلال عظیمی در میدان مغناطیسی زمین ایجاد کرد. این رویداد غافلگیرکننده باعث ایجاد شفق های قطبی از جنوب آلاباما تا شمال کالیفرنیا شد.

این قوی‌ترین طوفان خورشیدی بود که در شش سال گذشته به زمین برخورد کرد و باعث شفق قطبی شد، یک نمایش نور خیره‌کننده در سراسر ایالات متحده، از جنوب آلاباما تا شمال کالیفرنیا. با این حال، هیچ کس نمی توانست ظهور چنین پدیده ای را پیش بینی کند.

طبق وب سایت Live Science Space، طوفان خورشیدی 24 مارس نتیجه یک پرتاب جرم تاجی (CME) یا حباب بزرگ و سریع پلاسما متحرک و میدان مغناطیسی آزاد شده از خورشید است. خروج این جرم از تاج خورشیدی ناشی از یک حفره بزرگ تاجی (20 برابر زمین) است که باد خورشیدی را با سرعت بیش از 2.1 میلیون کیلومتر در ساعت به بیرون پرتاب می کند.

دکتر تامیتا اسکوف، هواشناس فضایی آمریکایی به سایت Space گفت که هیچ کس نتوانسته طوفان خورشیدی G4 را پیش بینی کند (G مقیاس شدت طوفان خورشیدی است که کمترین مقدار آن 1 و بیشترین مقدار 5 است). زیرا این طوفان «تقریباً نامرئی» بود. او می گوید این طوفان های نامرئی بسیار کندتر از فوران CME های معمولی شروع می شوند، بنابراین مشاهده آنها دشوارتر خواهد بود.

YbZoZPbqmMbnio2E6q4vFH-970-80.jpg.webp

طوفان ها می توانند شفق های قطبی را به عرض های جغرافیایی بسیار پایین تر از حد معمول سوق دهند. شفق قطبی یا شفق های شمالی معمولاً فقط در عرض های جغرافیایی بالا نزدیک قطب شمال و جنوب رخ می دهد، زیرا میدان مغناطیسی زمین الکترون ها را از باد خورشیدی به سمت قطب ها منحرف می کند. اما هنگامی که یک طوفان خورشیدی رخ می دهد، ذرات باردار بیشتری با گازهای موجود در اتمسفر فوقانی برخورد می کنند، به این معنی که نمایش نور شبانه می تواند نزدیکتر به استوا ظاهر شود.

در مقاله‌ای در SpaceWeather آمده است: «پیش‌بینی‌کنندگان این نکته را کاملاً از دست دادند. شفق قطبی از جنوب کلرادو تا نیومکزیکو گسترش می یابد. این طوفان ژئومغناطیسی شدیدترین طوفان در 6 سال گذشته در آمریکا بوده است.

به طور کلی، هر چه طوفان ژئومغناطیسی قوی تر باشد، شفق های قطبی دورتر دیده می شوند. بر اساس فرمیلب ناسا (آزمایشگاه فرمی (فرمیلب) این مرکز علمی در آمریکا است که یکی از معروف ترین و پیشرفته ترین شتاب دهنده های جهان را در خود جای داده است.در سال 1859، یک شعله خورشیدی شفق های قطبی را تا جنوب کوبا ایجاد کرد. مهمترین و شناخته شده ترین طوفان ژئومغناطیسی جهان تا کنون در تاریخ ثبت شده، طوفان خورشیدی کارینگتون بود.

منبع: Live Science

5858

1680150637

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top