سهم ایران در تجارت با ترکیه چقدر است؟/ پرواز سرمایه به سمت ترکیه

0 0
Read Time:2 Minute, 34 Second

بررسی ها نشان می دهد با وجود افزایش سطح تجارت ترکیه در سال 2022، سهم صادرات ایران به ترکیه کاهش یافته است.

در واقع کاهش تجارت بین تهران و آنکارا پس از خروج آمریکا از برجام به طور جدی آغاز شد و پس از آن اپیدمی کرونا و محدودیت های ناشی از آن منجر به کاهش بیشتر تجارت بین دو کشور شد. به این ترتیب در سال 2019 روابط تجاری دو کشور بیش از 70 درصد کاهش یافت.

خروج آمریکا از برجام منجر به کاهش چشمگیر اقلام نفتی در سبد صادراتی ایران به ترکیه شده و این موضوع نقش بسزایی در کاهش مبادلات تجاری با ترکیه داشته است. حتی در سال گذشته به دلیل افزایش مصرف داخلی، صادرات گاز به این کشور حدود 70 درصد کاهش یافت. این در حالی بود که تامین 10 درصد از بازار گاز کشور بر عهده ایران بود.

این اتفاق زمانی رخ داد که ایران و ترکیه در سال 2015 تفاهم نامه همکاری اقتصادی و تجاری امضا کردند که بر اساس آن قرار بود سطح مبادلات تجاری دو کشور تا سال 2015 به 30 میلیارد دلار برسد، اما نه تنها این اتفاق نیفتاد، بلکه با اختلاف نظرهایی همراه بود. از نظر سیاسی، سطح تجارت بین دو کشور کاهش یافته است.

اگرچه بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی رسیدن به 30 میلیارد دلار تجارت بین تهران و آنکارا را غیرممکن توصیف کرده اند، اما این دو کشور در سال 2012 تجارت 22 میلیارد دلاری را ثبت کرده اند، بنابراین می توان گفت که رسیدن به 30 میلیارد دلار تجارت بین دو طرف منتفی نیست. در صورت تغییر برخی متغیرها به خاطر داشته باشید. اما عدم امکان تراکنش های بانکی و تنش های سیاسی بین دو کشور مانع از رشد تجارت با ترکیه شد.

پرواز سرمایه از ایران به ترکیه

مشکل آزاردهنده ای که چندین سال است گریبان اقتصاد کشور را گرفته است. “پرواز سرمایه از ایران به ترکیه”. در چند سال گذشته بسیاری از ایرانیان برای اخذ تابعیت ترکیه به این کشور مهاجرت کرده یا خانه خریداری کرده و یا شرکتی تاسیس کرده اند.

بر اساس گزارش مرکز آمار ترکیه، خرید ملک توسط ایرانیان در ترکیه از 744 ملک در سال 2015 به 10.56 در سال 2021 و 8223 ملک در سال 2022 افزایش یافته است.البته باید توجه داشت که کاهش خرید مسکن در ترکیه به معنای کاهش خرید ملک در ترکیه نیست. خروج سرمایه از ایران؛ به عبارتی شاید تعداد خریدها کم شده اما حجم خروج سرمایه افزایش یافته است.

حتی زلزله اخیر ترکیه نیز مانع از کاهش تقاضا برای خرید خانه در ترکیه نشد. همشهری در این باره نوشت: پس از وقوع زلزله در ترکیه، تصور بر این بود که جریان سرمایه گذاری خارجی تا مدتی وارد بخش املاک این کشور نمی شود و یا حجم آن کاهش می یابد، اما بر اساس آمار مرکز آمار ترکیه، در ماه فوریه ایرانیان 446 نفر و در ژانویه 526 نفر بودند. آنها در ترکیه خانه خریدند.

تعداد خانه های خریداری شده در ترکیه توسط ایرانی ها نشان می دهد که حدود 50 هزار تومان ارز معادل 17 هزار میلیارد تومان از کشور خارج شده است.

بیشتر بخوانید:

35217

1680278272

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top