واکنش یک حقوقدان به اطلاعیه حجاب در دانشگاه‌ها/ «دانشگاه هیچ حقی دراین‌باره ندارد؛ اگر چنین اتفاقی بیفتد تخلف است و می‌شود از آن دانشگاه شکایت کرد»

0 0
Read Time:3 Minute, 18 Second

مظاهر گودرزی: معضل حجاب همچنان ادامه دارد، پس از مرگ تلخ مهسا امینی، گشت ارشاد دیگر در خیابان ها دیده نمی شد، اما مشکل حجاب این روزها در جاهای دیگر از لوله کش گرفته تا داروخانه و مراکز تفریحی ظاهر شده است، حتی تصاویر منتشر شده در فضای مجازی نشان می دهد. در ایام نوروز از ورود برخی زنان به مناطق تفریحی جلوگیری شد اما این بار بحث حجاب به سازمان ها و وزارتخانه ها ارجاع شد. بنابراین، درست پس از تعطیلات نوروزی و همزمان با بازگشایی دانشگاه‌ها، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در اطلاعیه‌ای از برخورد با دانشجویان بدون رعایت حجاب خبر داد.

در بخشی از متن این بیانیه آمده است: ضمن تبریک آغاز سال جدید و آرزوی قبولی طاعات و عبادات خانواده خانواده فرهیخته و فهیم دانشگاهی و تشکر از دانشجویان عزیزی که به قانون پایبند هستند. در زمینه پوشش و حفظ امور دانشجویی، ارزش عفاف و حجاب، آن را وظیفه خود در محیط دانشگاه دانسته و به این ترتیب حریم دانشگاهیان و تحصیلات دانشگاهی را بیش از پیش رعایت می کنند، اعلام می دارد که کلیه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی تحت پوشش نظارت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از ارائه آموزش، رفاه و… معدود دانشجویانی که قوانین و مقررات دانشگاه ها را در این زمینه رعایت نکنند، معاف خواهند بود.

واکنش یک وکیل دادگستری به اعلام حجاب در دانشگاه ها/ «دانشگاه این حق را ندارد.  اگر چنین اتفاقی بیفتد تخلف است و می توانید از دانشگاه شکایت کنید».

انتشار این اطلاعیه با واکنش های زیادی همراه بود که در این رابطه حسن کیا، حقوقدان در گفت و گو با خبرآنلاین گفت: در قانون اساسی آمده است که هیچ مرجعی نمی تواند آزادی های اساسی ملت را حتی با آن سخت کند و محدود کند. تصویب یک قانون، بدون ذکر آئین نامه، در صورتی که چنین باشد. محدودیت در قانون گذاری محسوب می شود، آیین نامه ها و بخشنامه ها به هیچ وجه نمی تواند با قانون اساسی مغایرت داشته باشد، تحصیل حق همه است، بنابراین اگر قرار است امتیازی از کسی گرفته شود باید در دادگاه برای او پرونده تشکیل شود. قاضی باید بدون حکم اعلام کند قاضی نمی تواند برای کسی مجازات تعیین کند.

وی ادامه می دهد: فردی برای معاینه حاضر شده و در دانشگاه پذیرفته شده است، اکنون بین دانشگاه و دانشجو رابطه متقابل برقرار شده است. وقتی دانشجویی در دانشگاه درس می‌خواند، این مرکز آموزشی نمی‌تواند بگوید ما به یک دانشجوی دختر خدمات آموزشی ارائه می‌دهیم و به دلیل کامل نبودن حجاب یا بی حجابی او رفاه نمی‌دهیم، در دانشگاهی که چنین حجابی وجود ندارد. حجاب پاک است، پس اگر چنین اتفاقی بیفتد تخلف است و می توانید به این دانشگاه شکایت کنید.»

کیا بیان می کند: معلوم نیست چه کسانی و چگونه می خواهند بی حجابی را در دانشگاه برقرار کنند، به هر حال ملاک چیست؟ باید تشخیص را پرسید این کیست که همه چیز را در دانشگاه ایجاد می کند. علاوه بر این، قانون امر به معروف و نهی از منکر می گوید مردم فقط می توانند دیگران را در حد تذکر شفاهی امر به معروف کنند، بیش از آن مسئولیت دولت الان دولت کدام است؟اگر وزارت علوم و وزارت آموزش و پرورش و سایر وزارتخانه ها و سازمان ها باید خودشان قوانین حجاب را وضع کنند، پس جایگاه مجلس و قانون گذاری و تفکیک قوا چطور؟ برای اینکه هر جایی قانون خودش را داشته باشد، همه این موارد علیه اوست».

این حقوقدان می گوید: وزارت علوم و دانشگاه در این زمینه حقی ندارد و نمی تواند به دانشجویی که در این دانشگاه عضویت دارد خدمات آموزشی و اجتماعی ارائه نکند، زیرا ما قانون بالاتری داریم و دانشگاه نمی تواند قوانین جدیدی را برای آنها وضع کند. خود یا اضافه به قوانین.” آهسته تر، مجازات های اضافی نیز در دست قاضی است، کجا قانون می گوید جاهای دیگر ممکن است خود مجازات های اضافی را اعمال کنند؟ اگر قرار است هر مرد و نهادی قانون گذار و مجری آن باشد. قانون، و نمی توان سنگ تمام گذاشت، این یک وضعیت خطرناک است.”

بیشتر بخوانید:

زمینه های مستمر «حجاب»؛ از کف خیابان گرفته تا کتابخانه ملی، داروخانه و سازمان نظام مهندسی

233233

1680529511

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top